Rodzice, którzy poważnie traktują swoją życiową rolę, nieustannie poszukują wiarygodnych źródeł wiedzy o wychowaniu dzieci.
Napisano na ten temat tysiące książek, są dziesiątki tysięcy stron internetowych popularyzujących informacje z tej dziedziny.
Nie chcemy ich powielać, a raczej – wskazać alternatywne metody pozyskiwania wiedzy z tej dziedziny.
Znajdą tu Państwo sugestie dot. literatury – nie tylko naukowej, oraz filmów – także fabularnych, które pozwalają poszerzyć wiedzę o sztuce wychowywania dzieci.
Zapraszamy Państwa do nadsyłania swoich propozycji do umieszczenia na tej stronie.

Jak być wzorowym ojcem?

Jeden z przykładów godnych naśladowania opisał znany naukowiec, noblista z dziedziny fizyki, dr Richard Feynman.
W jednej ze swych książek (z których każda zasługuje na przeczytanie), zatytułowanej
„A co ciebie obchodzi, co myślą inni?” Dalsze przypadki ciekawego człowieka
opisał metodę zaspokajania naturalnej ciekawości dziecka, którą stosował jego ojciec. Oto cytat:

„Gdy byłem małym dzieckiem, bardzo małym, sadzanym na wysokim dziecinnym krzesełku, ojciec przyniósł do domu dużo malutkich kafelków łazienkowych – odrzutów drugiej kategorii – w różnych kolorach. Bawiliśmy się nimi: ojciec ustawiał je pionowo na krzesełku, jak kostki domina, a ja popychałem z boku, tak że wszystkie się przewracały. Po jakimś czasie zacząłem pomagać mu je ustawiać. Niedługo układaliśmy je w bardziej skomplikowany sposób: dwa kafelki białe i jeden niebieski, dwa białe i jeden niebieski, i tak dalej. Gdy zobaczyła to matka, powiedziała:
– Zostaw to biedne dziecko w spokoju. Jak chce położyć niebieski, to pozwól mu położyć niebieski.
Ale ojciec odparł:
– Nie. Chcę mu pokazać, jakie z nich można ułożyć wzory i jakie są interesujące. To taki podstawowy kurs matematyki.
Jak widać, ojciec bardzo wcześnie zaczął opowiadać mi o świecie i o tym, jaki jest ciekawy.
[…} Gdy byłem mały, brał mnie na kolana i czytał encyklopedię. Na przykład o dinozaurach. O jednym z nich, Tyrannosaurus rex, było napisane, że „mierzył dwadzieścia pięć stóp wysokości, a szerokość jego głowy wynosiła sześć stóp”.
Wtedy ojciec przestawał czytać i mówił:
– Teraz zobaczmy, co to znaczy. Gdyby stanął na naszym podwórku przed domem, mógłby tu wsadzić głowę przez okno (byliśmy na piętrze). Ale głowę miałby za szeroką i nie zmieściłaby się w oknie.
Do wszystkiego, co mi czytał, starał się znaleźć jak najlepsze odniesienie w rzeczywistości.”

"A co ciebie obchodzi, co myślą inni?" Dalsze przypadki ciekawego człowieka

„A co ciebie obchodzi, co myślą inni?” Dalsze przypadki ciekawego człowieka

Uważne oglądanie niektórych filmów także może przynieść odpowiedzi na wiele wątpliwości, często dręczących rodziców.

Polecamy np. obejrzenie filmu „Musimy porozmawiać o Kevinie”, który został nominowany m.in. do nagrody Złotej Palmy na festiwalu w Cannes.
Dla osób, które wolą książki, dobra wiadomość – scenariusz filmu został oparty o powieść pod tym samym tytułem.
To bardzo poruszająca historia 14-letniego chłopca, oparta częściowo na faktach. Matka wspomina niepokojące symptomy w zachowaniu syna niemalże od niemowlęctwa, analizuje własne błędy wychowawcze i atmosferę w domu, relacjonuje swoje rozmowy z synem przebywającym w więzieniu dla nieletnich. Cały czas zadaje sobie pytanie, gdzie popełniła błąd, kto lub co wpłynęło tak negatywnie na psychikę Kevina. Doszukuje się winy w sobie, zbyt tolerancyjnym dla syna mężu, w agresywnych grach komputerowych i filmach telewizyjnych. Oglądając film dochodzimy do dramatycznego wniosku: to mogło zdarzyć się każdemu! Jeśli zamożni, wykształceni ludzie, którzy poświęcali swoim dzieciom dużo uwagi, kochająca się, normalna amerykańska rodzina – doświadczyła takiej tragedii, to jak można się przed tym uchronić?

[/mls_twothird]

Jeśli chcą się Państwo podzielić swoimi, ogólnie dostępnymi źródłami wiedzy z tej dziedziny z innymi rodzicami,
zapraszamy do przesłania swoich propozycji mailem na adres
szkola.familygroup@gmail.com
lub dodania komentarza do tej strony.
Zapraszamy do współpracy !

Filmowy deser:
Prosta animacja o roli rodzica, która wzrusza do łez. Tego nie da się zapomnieć…